Ból przy próbie podjęcia stosunku
17 sierpnia 2018Jakie są przyczyny problemu z bólem i dyskomfortem podczas podejmowania próby współżycia płciowego? Jak się leczy? wszystko o dyspereunii w tym artykule.
Dyspareunia, czyli ból przy próbie podjęcia stosunku. Jest to dolegliwość, która skutecznie może zniechęcić do seksu. Co jest jej przyczyną? Okazuje się, że dolegliwość ta dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Choć Panowie odczuwają go znacznie rzadziej. Ból przy próbie podjęcia stosunku niemal zawsze spowodowany jest zakażeniem lub stanem zapalnym narządów płciowych. W tym artykule zajmiemy się przyczynami i sposobami leczenia dyspareunii.
Przyczyn bólu przy podjęciu stosunku może być wiele. Jeżeli pojawi się podczas odbywania stosunku nie warto ukrywać tego przed partnerem, podziel się tym z nim. Warto również znaleźć przyczynę problemu, gdyż dolegliwość może utrudnić pożycie i doprowadzić do kłopotów w związku.
Dyspareunia jest pojęciem, które było znane w starożytnej Grecji. Określono nim ból podczas stosunku, a także tuż przed i po nim. Tak jak pisaliśmy wyżej problem dotyczy kobiet, ale również zdarza się u mężczyzn. Choć panie cierpią na nią najczęściej. Dolegliwość ta może przybierać postać delikatnych, pojawiających się sporadycznie dolegliwości, bądź uczucia dyskomfortu podczas stosunku, które ograniczają przyjemność z uprawiania seksu. Leczenie tej dolegliwości kończy się zazwyczaj sukcesem i polega na poznaniu przyczyny powstawania bólu podczas stosunku.
Diagnostyka i kuracja dyspareunii obejmuje suchość pochwy, infekcje intymne. Lekarze również zalecają używanie środków nawilżających podczas prób podejmowania stosunków płciowych. Przy bólach podczas podejmowania aktywności seksualnych zaleca się konsultację u lekarza ginekologa, ale również czasem przyda się wizyta u seksuologa-psychologa. Poniżej przedstawiamy kilka przyczyn prowadzących do dyspareunii.
Suchość pochwy. Jej przyczyną może być niedostateczne pobudzenie seksualne spowodowane brakiem albo niewłaściwą grą wstępną. Dodatkowo suchość pochwy może być spowodowana dużym zmęczeniem. Jeśli jednak jesteś podniecona, wypoczęta i niezestresowana przyczyną suchości pochwy może być:
Wiek.
Nadmierny wysiłek.
Przyjmowanie pewnych leków.
Chemioterapia.
Zaburzenia hormonalne.
Alergia. Może być przyczyną pieczenia podczas stosunku. Reakcję alergiczną, może wywołać proszek do prania, mydło, płyn do higieny intymnej oraz irygacja pochwy, lateks, a nawet materiał z którego wykonana została prezerwatywa.
Infekcje grzybicze, bakteryjne i wirusowe. Są one również przyczyną dyspareunii, głównie u kobiet. Dzieje się tak, gdyż u panów przebiegają one bez objawów bólowych. Panowie są zazwyczaj nosicielami bakterii. W tym przypadku ból podczas stosunku powoduje:
Drożdżyca – towarzyszą jej niezbyt obfite, gęste, serowate upławy. Nie mają one charakterystycznego zapachu, choć towarzyszy jej świąd i przekrwienie pochwy.
Chlamydoza – jest to zakażenie bakteryjne, które wywołuje swędzenie, bóle brzucha, gęste upławy, a także krwawienia międzymiesiączkowe.
Rzęsistkowica – skutkuje nieprzyjemnym zapachem, szare, żółtozielone pieniste upławy, swędzenie oraz ból przy oddawaniu moczu.
Opryszczka narządów płciowych – objawia się pojawieniem pęcherzyków na narządach rodnych.
Endometrioza i stany zapalne. Dyspareunia może być spowodowana stanami zapalnymi okolic intymnych. Są to:
Zapalenie łechtaczki – powodowane jest zbyt dużym pobudzeniem seksualnym lub nadmiernym gromadzeniem woskowatej wydzieliny pod fałdem skórnym otaczającym łechtaczkę.
Zapalenie przedsionka pochwy – objawami są zmiany podobne do brodawek, które pojawiają się w okolicach wejścia do pochwy.
Endometrioza – rozprzestrzeniające się endometrium (błona śluzowa stanowiąca wyściółkę macicy) poza obszar macicy, w tym przypadku do pochwy, może powodować ból podczas penetracji lub dyskomfort u kobiety. Pojawia się on zazwyczaj w konkretnych pozycjach.
Głęboka penetracja. Przyczyną bólu w tym przypadku może być zapalenie przydatków. Wymaga ono niezwłocznego leczenia. Ból podczas penetracji pojawia się u kobiet z tyłozgięciem macicy i jest objawem zatwardzenia. Jest to częsty problem. Dodatkowo dno macicy utrudnia wypróżnianie.
Pochwica. Jest to schorzenie mające podłoże psychiczne. Mięśnie otaczające wejście do pochwy są tak mocno skurczone, że mężczyzna nie może wprowadzić penisa do pochwy. Dolegliwość dopada panie, które mają złe doświadczenia seksualne, takie jak gwałt czy molestowanie. Zdarza się też u kobiet wychowanych w atmosferze potępienia seksu dla przyjemności i przedmałżeńskiego. Pochwica jest dolegliwością uleczalną, ale potrzebna jest psychoterapia i trening. Leczenie polega na nauce głębokiego rozluźniania mięśni.