Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Czaplinek

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Czaplinek

12 lipca 2019 0 przez Doradca Portalu

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że dobry film powinien otworzyć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko rosnąć. Tej podstawy z pewnością łączyłem się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka trudniejsza niż śmierć”. Obecnie na początku okrutni naziści posiedli niezwykle ważny skarb w struktury Bursztynowej Komnaty, który wywołał w nich wszystkie najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Myślibórz

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w istoty Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii prezentowanej w filmie. Już z początku wybuchów i istnego morza naturze nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk miłości i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością ma niezwykle fantazyjną i wcale ciekawą propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego trop wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to niepowtarzalna z najbardziej ekscytujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez trudności, które są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W wszelkiej przygodzie z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć także dobrych dziewczyn i materiale miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Myślibórz

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został stworzony na motywach „Stawki dłuższej niż bycie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial stanowi prawdziwą legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z niezwykle trudnym zadaniem którym było nakręcenie kolejnych spraw najbardziej oczywistego asa polskiego wywiadu. Warto zobaczyć, że dodatkowym utrudnieniem może stanowić wiek reżysera – jest on mniejszy z oryginalnego serialu o całą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, który był trudny za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze powstawaniem nowej relacji z udziałem Hansa Klossa. Sprawa jest utrzymana w charakterze legendarnego serialu, jednak przedstawia ona moc elementów tego kina. Nie wyszło w nim dużo spektakularnych efektów specjalnych kiedy i skutecznych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Myślibórz

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję filmu jest skorzystanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w których pokazywał on sprawdzania Bursztynowej Komnaty a spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w ciepłej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu zagadnienia ubiegłych lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami tymi nie zlewają się z nimi. Taki sposób nadaje filmowi także niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Myślibórz

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi zupełnie nie brakuje popularnych natomiast lubianych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, ale na najszerszą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Dani z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na monitor w licznym stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że wciąż są w doskonałej formie. Co wysoce, można zaryzykować stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w młodym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka trudniejsza niż śmierć” nie jest prawdziwym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest popularny raczej z działania bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Wbrew tego, że zarówno klimat kiedy i tematyka filmu znacząco odbiega z reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało powiedzieć, że ukazanie na zdrowym ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film stanowi wielki szacunek dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Myślibórz

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

0 0 votes
Daj Ocenę