Poznaj Najważniejsze Elementy Odżywcze Obecne W Rybach

Poznaj Najważniejsze Elementy Odżywcze Obecne W Rybach

28 kwietnia 2020 0 przez Doradca Portalu

Poznaj Najważniejsze Czynniki Odżywcze Obecne W Rybach Świeże ryby – szczególnie te szerokie i morskie (łosoś, śledź, makrela), ale także hodowlane (pstrąg, karp) – obfitują w witaminy, mikroelementy oraz inne czynniki odżywcze. Jakie spośród nich spożywać i dlaczego? Poznaj powody, dla jakich warto urozmaicić jadłospis, przychodząc do niego ryby morskie i słodkowodne.

Poznaj Najważniejsze Czynniki Odżywcze Obecne W Rybach

Spożycie ryb w Polsce – mimo coraz wyższej otwartości na inne smaki, a też będącej świadomości zdrowego odżywiania – jest stale małe. Statystyczny Polak wypija ok. 13 kg ryb rocznie, podczas gdy Japończyk blisko pięć razy więcej. Dietetycy zalecają, by jeść ryby nawet 2-3 razy w tygodniu – ze względu na ich zaleta odżywczą i prozdrowotną. Jakie elementy można odkryć w rybach?

Kwasy omega-3
W rybach morskich to są m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Zjawisko tych cechów na system odpowiedni jest nie do przecenienia: rozpocząwszy od dobrego nacisku na działanie rozwoju układu nerwowego, poprzez łagodzenie stanów zapalnych, przeciwdziałanie miażdżycy i zakrzepom, aż po regulowanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Coraz częściej kontaktuje się kwasy omega-3 z działaniem antydepresyjnym, i choćby z profilaktyką nowotworów.

Mikro- i makroelementy
W rybach znajdziemy m.in.:

fosfor (bierze start w procesach regeneracyjnych),
selen (ma robienie antyoksydacyjne i chroni komórki przed działaniem wolnych rodników),
jod (wspomaga normalne funkcjonowanie tarczycy),
fluor (pyta o stan kośćca i zwiększa zęby).
Więcej w ciele ryb to są witaminy: A, E i C. Obejmuje ono też dobre źródło witaminy D, która stanowi wyjątkowo ważna w utrzymaniu homeostazy organizmu, pyta o jego odporność także liczy układ z czystą pracą układu hormonalnego.

Potrzebne białka i aminokwasy
Mięso ryb charakteryzuje się dużą ilością białka i lizyny, cysteiny i metioniny, czyli aminokwasów niezbędnych ludzkiemu organizmowi, i przez niego niewytwarzanych. Odznaczają się wysoką strawnością plus są przyswajane w niedaleki 90%. Ma więc korzystny wpływ na pełen stan odżywienia organizmu – i przy tym decyduje budowę mięśni, produkcję kolagenu, poprawia koncentrację.

zobacz również Poznaj najważniejsze składniki odżywcze obecne w rybach

0 0 votes
Daj Ocenę