Poznaj Najważniejsze Punkty Odżywcze To W Rybach

Poznaj Najważniejsze Punkty Odżywcze To W Rybach

28 kwietnia 2020 0 przez Doradca Portalu

Poznaj Najważniejsze Czynniki Odżywcze Obecne W Rybach Świeże ryby – zwłaszcza te szerokie i morskie (łosoś, śledź, makrela), ale i hodowlane (pstrąg, karp) – obfitują w witaminy, mikroelementy i inne elementy odżywcze. Jakie spośród nich karmić i dlaczego? Poznaj powody, dla których warto urozmaicić jadłospis, wprowadzając do niego ryby morskie i słodkowodne.

Poznaj Najważniejsze Czynniki Odżywcze Obecne W Rybach

Spożycie ryb w Polsce – mimo coraz większej otwartości na inne smaki, a także rosnącej świadomości zdrowego odżywiania – jest ciągle małe. Przeciętny Polak zjada ok. 13 kg ryb rocznie, podczas gdy Japończyk blisko pięć razy dużo. Dietetycy zalecają, by jeść ryby nawet 2-3 razy w tygodniu – ze względu na ich liczba zdrową i prozdrowotną. Jakie elementy można wyszukać w rybach?

Kwasy omega-3
W rybach morskich ważne są m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Działanie tych cechów na organizm odpowiedni istnieje nie do przecenienia: począwszy od dobrego wpływu na wspieranie rozwoju układu nerwowego, poprzez łagodzenie stanów zapalnych, przeciwdziałanie miażdżycy i zakrzepom, aż po regulowanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we natur. Coraz częściej gromadzi się kwasy omega-3 z życiem antydepresyjnym, i nawet z profilaktyką nowotworów.

Mikro- i makroelementy
W rybach znajdziemy m.in.:

fosfor (bierze udział w procesach regeneracyjnych),
selen (jest działanie antyoksydacyjne i dba komórki przed działaniem wolnych rodników),
jod (wspomaga dobre funkcjonowanie tarczycy),
fluor (pamięta o stan kośćca i wzmacnia zęby).
Jeszcze w ciele ryb ważne są witaminy: A, E i C. Ma ono także bogate źródło witaminy D, która stanowi szczególnie ważna w mieszkaniu homeostazy organizmu, myśli o jego siłę a wynosi związek z prawidłową pracą układu hormonalnego.

Potrzebne białka i aminokwasy
Mięso ryb wyróżnia się sporą zawartością białka i lizyny, cysteiny i metioniny, czyli aminokwasów niezbędnych ludzkiemu organizmowi, i poprzez niego niewytwarzanych. Przedstawiają się wysoką strawnością również są brane w blisko 90%. Traktuje więc miły nacisk na cały stan odżywienia organizmu – i przy tym wpływa budowę mięśni, produkcję kolagenu, poprawia koncentrację.

zobacz również Poznaj najważniejsze składniki odżywcze obecne w rybach

0 0 votes
Daj Ocenę